Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu - Ogród terapeutyczny

Ogród terapeutyczny PDF Drukuj
środa, 14 maja 2014 10:32

    Fundacja cały czas chce poprawiać bazę Centrum Rehabilitacyjno Edukacyjnego dla Dzieci. Dlatego przed kilkoma laty pojawiła się myśl, żeby wykorzystać duży teren wokół centrum i stworzyć na nim ogród terapeutyczno-edukacyjny .
Dzięki funduszom pochodzącym z Unii Europejskiej w roku 2014 został oddany do użytku piękny ogród wokół budynku Fundacji.
Ogród został tak zaprojektowany, żeby nie tylko zdobił otoczenie Centrum, ale przede wszystkim był pomocą dydaktyczną dla rehabilitantów i nauczycieli w codziennych zajęciach z niepełnosprawnymi dziećmi. Mają temu służyć architektura oraz rosnące tu rośliny.
Projektanci zaplanowali wykonanie ścieżek spacerowych z różnego rodzaju podłoży, m.in. z: kostki brukowej, pali drewnianych, żwiru, tartanu, płyt kamiennych, trawy itp.Służą one na codzień dzieciom z problemami z chodzeniem do nauki poruszania się o własnych siłach, o kulach czy na wózku w takich warunkach, jakie mogą spotkać na co dzień.
Powstał tu również nietypowy plac zabaw. Pojawiły się urządzenia, które są wykorzystywane u dzieci z niepełnosprawnością ruchową, zaburzeniami zmysłu równowagi, koordynacji i problemami z odbiorem bodźców. Sąto m.in. równoważnie, tor przeszkód, deski balansowe.
Dobór roślin w parku również nie jest przypadkowy. Ich celem jest stymulowanie zmysłów dotyku, wzroku i zapachu przez cały rok. Stąd rośliny z liśćmi o różnym kształcie i fakturze, kolorowymi kwiatami. - Tutaj dzieci z zaburzeniami zmysłów mogą uczyć się doznawania świata. Jest to również miejsce rekreacji i rekonwalescencji dla dzieci, które ze względu na ciężki stan zdrowia skazane są na ciągłe pobyty w szpitalach lub w łóżku.

 

 

 

 
Polecane adresy:
www.bonimed.pl
Firma, która powołała w 1998r. Fundację Pomocy Dzieciom w Żywcu.
www.pity.pl
16 edycja programu PITy.... Rozlicz z nami podatek i przekaż 1% na dobry cel.
www.pozytek.gov.pl
Jednostka odpowiedzialna za wdrożenia i promocje rozwiązań przyjętych w ustawie o działalności pożytku publicznego.
www.ngo.pl
Portal dla organizacji oraz osób zainteresowanych życiem społecznym. Wiadomości, ogłoszenia, praca, wolontariat, fundusze.