Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu - Baza lokalowa i wyposażenie

Baza lokalowa i wyposażenie PDF Drukuj
środa, 14 maja 2014 09:45

   Centrum Rehabilitacyjno Edukacyjne dla Dzieci posiada bardzo dobre warunki lokalowe.
Po rozbudowie działalność Centrum Rehabilitacyjno Edukacyjnego dla Dzieci prowadzona jest w dwóch budynkach.

   Na parterze głównego budynku znajdują się gabinety logopedyczne, gabinet psychologa, gabinety lekarskie,2 łazienki, szatnia dla dzieci oraz kotłownia.
Tutaj też usytuowana jest świetlica pełniąca również rolę sali do zajęć muzyczno-teatralnych oraz sala wykładowo-konferencyjna, na której organizowane są wszelkie uroczystości okazjonalne np. przestawienia z okazji Dnia Mamy, Dnia Babci, spotkania świąteczne itp.
Na parterze również urządzono i odpowiednio wyposażono kuchnię, w której prowadzone są zajęcia kulinarne z dziećmi.
Przy głównym wejściu do budynku znajduje sie również sekretariat wraz z rejestracją.

  Na piętrze budynku usytuowane są pomieszczenia dydaktyczne: sale do prowadzenia zajęć rewalidacyjno - wychowawczych, sale edukacyjne oraz gabinet logopedyczny. W tej części znajduje się również sala dostosowana do prowadzenia zajęć z tyflopedagogiki u dzieci z wadami wzroku.

   Dużą cześć zajmuje wielofunkcyjna sala do prowadzenia zajęć artystycznych (manualnych) - plastycznych, ceramicznych. Pomieszczenie to wyposażone jest w profesjonalny piec do wypalania gliny. W drugiej części zlokalizowano "kącik do zabaw" z suchym basenem.
Zarówno sanitariaty jak i pozostałe pomieszczenia zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

   W nowej części Centrum na parterze znajdują się gabinety psychologiczne.
Znaczna część przeznaczona jest na działalność rehabilitacyjną. W związku z tym znajdują się tam sale rehabilitacyjne, sala fizykoterapii i hydroterapii oraz duża sala gimnastyczno rehabilitacyjna. Jak i w pozostałych częściach i tutaj znajdują się toalety oraz szatnia dla dzieci.

   Na górnej kondygnacji znajduje się gabinet EEG i Biofeedback. W pomieszczeniach na piętrze urządzono również sale edukacyjno-terapeutyczne oraz gabinety logopedyczne. Cześć pomieszczeń przeznaczona została na pomieszczenia socjalne, gospodarcze oraz sanitariaty.
Tutaj także znajduje się duża sala rehabilitacyjno - gimnastyczna wyposażona w sprzęt i narzędzia do stymulacji sensorycznej.

   Wszystkie sale i gabinety wyposażone są funkcjonalnie i estetycznie. Nauczyciele, i inni specjaliści mają do dyspozycji odpowiednie pomoce dydaktyczne. Wszystkie sale dydaktyczne wyposażone są w radiomagnetofony oraz sprzęt komputerowy.
Placówka dysponuje najnowocześniejszym, wysokiej klasy sprzętem rehabilitacyjnym pozwalającym na prowadzenie rehabilitacji na bardzo wysokim poziomie.

   Centrum Rehabilitacyjno Edukacyjne dla dzieci posiada bardzo dobre warunki lokalowe - całkowicie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (podjazd do budynku, platformy do transportu osób niepełnoprawnych).
Toalety i łazienki przystosowane dla niepełnosprawnych na każdym piętrze i skrzydle budynku. Całość uzupełniają jasne, przestronne korytarze, tworzące szeroki trakt komunikacyjny pomiędzy budynkami.
Warunki lokalowe zapewniają bezpieczeństwo podopiecznym - nowoczesny monitoring wizyjny wewnątrz i zewnątrz placówki. Stałe, stabilne ogrodzenie i zabezpieczenie terenu otaczającego placówkę. Na kwestię bezpieczeństwa wpływa również posiadanie własnego - bardzo dużego parkingu dla rodziców.

   Placówka dysponuje również własnym transportem - posiada dwa samochody (busy) Ford Transit 9- osobowe przystosowane do transportu osób niepełnoprawnych. Samochody te wykorzystywane są do przywozu i odwozu podopiecznych na zajęcia do Centrum jak i podczas organizowanych wycieczek.

   Budynek Centrum otoczony jest dużym ogrodem terapeutyczno - edukacyjno - rekreacyjnym wraz z placem zabaw.

Ogród służy przede wszystkim podopiecznym Fundacji oraz innym dzieciom uczestniczącym w działaniach organizowanych przez Fundację.
Ogród spełnia funkcje edukacyjne, rekreacyjne. Przyjęty układ kompozycyjny i komunikacyjny ogrodu umożliwia spacery, jazdę na wózkach inwalidzkich i rowerach, naukę chodzenia po różnych nawierzchniach (bruk drewniany, kostka brukowa, nawierzchnie żwirowe, płyty kamienne, nawierzchnie trawiaste, schodki, górka terapeutyczna.
W sprzyjanych warunkach atmosferycznych na terenie ogrodu prowadzone są zajęcia edukacyjne, rehabilitacyjno-sportowe, hipoterapia oraz festyny i zajęcia integracyjne.
Ogród stwarza warunki do pracy w tzw. "zielonych klasach" tzn. plac z ławkami, altany, otwarte powierzchnie trawiaste na wolnym powietrzu. Ogród umożliwia również organizowanie imprez o charakterze integracyjnym.
Na terenie ogrodu usytuowany jest również ogródek ekologiczny. W tym miejscu dzieci mogą uprawiać rośliny, obserwować ich wzrost, wykonywać drobne prace ogrodnicze. Taka działalność pozwala na rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych, doskonalenie umiejętności.
Plac zabaw zawiera wiele elementów rozwijających sprawność ruchową, umożliwiających realizację rozmaitych zestawów ćwiczeń odpowiednich dla poszczególnych grup dzieci, a nawet dla indywidualnych programów terapeutycznych poszczególnych osób.

 

BUDYNEK CENTRUM

 

SALE REHABILITACYJNE

 

SALE EDUKACYJNE

 

GABINETY (LEKARZE, PSYCHOLOGOWIE, LOGOPEDZI)

 

INNE POMIESZCZENIA

 

 

 
Polecane adresy:
www.bonimed.pl
Firma, która powołała w 1998r. Fundację Pomocy Dzieciom w Żywcu.
www.pity.pl
16 edycja programu PITy.... Rozlicz z nami podatek i przekaż 1% na dobry cel.
www.pozytek.gov.pl
Jednostka odpowiedzialna za wdrożenia i promocje rozwiązań przyjętych w ustawie o działalności pożytku publicznego.
www.ngo.pl
Portal dla organizacji oraz osób zainteresowanych życiem społecznym. Wiadomości, ogłoszenia, praca, wolontariat, fundusze.