Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu - Pomoc Jazydom i Chrześcijanom w Kurdystanie

Pomoc Jazydom i Chrześcijanom w Kurdystanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Błecha, Krzysztof Błecha   
środa, 21 sierpnia 2019 06:26

na pomoc jazydom 001Erbil - stolica Irackiego Kurdystanu. Pierwszy przystanek naszej wyprawy do miejsc, w których od kilku lat Bartosz Rutkowski i jego "Orla Straż" realizuje projekty pomocowe a my go w tym wspieramy jak możemy. Jesteśmy tutaj w czwórkę: lekarz Krzysztof Błecha założyciel Fundacji Pomocy Dzieciom, Dorota Błecha wolontariuszka, studentka Uniwersytet Medyczny w Lublinie - UMLub, wyprawą dowodzi oczywiście Bartosz Rutkowski a towarzyszy mu wolontariusz Orla Straż - Eaglewatch Andrzej Ochał.

To czego się najbardziej obawiamy to temperatura powietrza, która w sierpniu dochodzi tam do 50 stopni. I rzeczywiście pobyt poza klimatyzowanymi pomieszczeniami jest trudny do zniesienia.
W Erbilu przechodzimy przyspieszoną aklimatyzację. Spotykamy się z Ramy Alkhulqy szefem tamtejszej chrześcijańskiej organizacji pomocowej Gilgamesh Organization For Development & Relief, z pomocą której realizowana jest część projektów naszych organizacji na terenie Iraku. Ramy zabiera nas nazajutrz do Dahouk i Khanke, gdzie będziemy przez kilka dni odwiedzać obozy jazydów i chrześcijan, którzy zostali zmuszeni do natychmiastowej ucieczki z własnych domów przed członkami ISIS, którzy dokonywali na nich ludobójstwa.

Obozy uchodźców to wydzielone terytoria, na których postawiono tysiące namiotów. Od pięciu lat namioty zamieszkują wielopokoleniowe rodziny, które pozbawione życiowego majątku starają się żyć zachowując pozory normalności. Tak, POZORY. Z jednej strony uderza nas niezwykłe ciepło, gościnność i radość z naszego przybycia, a z drugiej strony w czasie rozmów z ich twarzy przebija lęk, smutek i cierpienie.
W pobliżu obozowisk znajduje się SCO (Shengal Charities Organization) kolejna organizacja, która realizuje wspierane przez nas projekty. To w ich siedzibie dzięki przekazanym przez nas środkom zorganizowano pomieszczenie, w którym kobiety, wdowy i jazydki wyrwane z niewoli terrorystów spotykają się, wykonując prace krawieckie, szydełkowanie i inne robótki ręczne, dzięki którym mogą choć na krótki czas zapomnieć o traumatycznych przeżyciach jak również zarobić na sprzedaży wykonanych produktów. W nowo wynajętej siedzibie fundacji znajduje się również pomieszczenie, w którym planowane jest uruchomienie kolejnych działań edukacyjno-opiekuńczych dla dzieci mieszkających w obozie. Niestety stan tych pomieszczeń nie pozwalał, bez adaptacji na rozpoczęcie tych zajęć. Szybko oceniliśmy potrzeby i już następnego dnia dokonaliśmy zakupu koniecznego wyposażenia tj. krzeseł, klimatyzatora i lodówki do przechowywania i schładzania wody dla wszystkich uczestników warsztatów. Wspólnymi środkami wraz z Orlą Strażą opłaciliśmy kilkumiesięczny czynsz tej placówki oraz zapewniliśmy środki na remonty dziurawych drzwi i powybijanych okien.

W kolejnym dniu odwiedziliśmy ośrodek edukacyjny Ourbridge, któremu przekazaliśmy comiesięczne wsparcie Orlej Straży oraz przekazaliśmy przywiezione przez nas z Polski pomoce dydaktyczne i podręczniki do nauki języka angielskiego. Dowiedzieliśmy się przy okazji o planach jego rozbudowy, dzięki którym już niedługo wzrośnie liczba dzieci, które otrzymają tutaj pomoc w nauce. W ośrodku spotkaliśmy się również z polskim wicekonsulem urzędującym w Iraku.
W tym samym dniu pojechaliśmy jeszcze do kolejnego zapomnianego przez wszystkich obozu uchodźców Zavoita Camp (Bablo Camp). Dla 44 rodzin wielodzietnych dokonaliśmy zakupów środków czystości i pampersów.

W czasie naszego pobytu odbyły się również działania o charakterze medycznym. Udzielaliśmy porad i konsultacji lekarskich oraz zabiegów rehabilitacyjnych ponad 30-stu cierpiącym jazydom.

Naszym najcenniejszym doświadczeniem wyniesionym z tego pobytu była możliwość bezpośredniego poznania wielu rodzin jazydzkich, doświadczenia ich gościnności, spędzenia z nimi kilku dni. Mieliśmy tą niecodzienną okazję doznać życia w obozie i poczuć jego realia na własnej skórze, śpiąc z nimi, przygotowując wspólnie posiłki, poznając ich kulturę i zwyczaje.
Dorota Błecha, Krzysztof Błecha

 

na pomoc jazydom 001

 

na pomoc jazydom 002

 

na pomoc jazydom 003

 

na pomoc jazydom 004

 

na pomoc jazydom 005

 

na pomoc jazydom 006

 

na pomoc jazydom 007

 

na pomoc jazydom 008

 

na pomoc jazydom 009

 

na pomoc jazydom 010

 

na pomoc jazydom 011

 

na pomoc jazydom 012

 

 

Poprawiony: czwartek, 29 sierpnia 2019 07:21
 
Polecane adresy:
www.bonimed.pl
Firma, która powołała w 1998r. Fundację Pomocy Dzieciom w Żywcu.
www.pity.pl
16 edycja programu PITy.... Rozlicz z nami podatek i przekaż 1% na dobry cel.
www.pozytek.gov.pl
Jednostka odpowiedzialna za wdrożenia i promocje rozwiązań przyjętych w ustawie o działalności pożytku publicznego.
www.ngo.pl
Portal dla organizacji oraz osób zainteresowanych życiem społecznym. Wiadomości, ogłoszenia, praca, wolontariat, fundusze.