Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu - Barbórka święto górników

Barbórka święto górników PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 05 grudnia 2018 10:53

barborka2018 01Wszystkim Górnikom z okazji ich święta życzymy tylu wyjazdów co zjazdów. W tym roku, tak dla odmiany chcieliśmy bliżej przyjrzeć się pracy górników. Z tej też przyczyny wybraliśmy się na niebanalną wyprawę bowiem do samej kopalni. Czas nastał by zaplanować wycieczkę.

Cel podróży: poznanie pracy górników.
Miejsce docelowe Zabrze, Sztolnia Królowa Luiza.
Data 30 listopada 2018.
Uczestnicy ? odważni i ciekawi świata uczniowie.
Gotowi? No to w drogę.
A na miejscu- spotkanie z innymi grupami turystów, mała odprawa z panią przewodnik tuż przed zwiedzaniem. Kaski na głowę i...schodzimy pod ziemię. Coraz ciemniej, coraz ciaśniej- my tylko na chwilę, a górnicy na szychtę. No i nasze odkrycia- tu jest węgiel, tu maszyny górnicze. Tu dowiadujemy się jak można wykorzystać węgiel. I zaskoczenie, że pod ziemią są wagony...pełne węgla. Są wagony toż to z kolejki podziemnej skorzystaliśmy- żółtej, małej takiej jaką przemieszczają się pracownicy kopalni. Nie ma okien, na szczęście są latarnie. A w tych kopalnianych korytarzach spotykamy ducha, sprawiedliwego, co pilnuje pracujących - duch Skarbnik. Przez teatrzyk poznajemy historie jego i Jątka co to marzył o pracy w kopalni. No i na koniec udajemy się do kapliczki górniczej, w której pomodlić się mogą górnicy do swej patronki świętej Barbary. Dziękujemy pani przewodnik za ciekawe opowieści przemycanie nam w nich mowy ze śląskim akcentem. Po zwiedzaniu pora na obiad w przykopalnianej stołówce. Czas do domu... pędzi wesoły bus z uczniami pełnymi wrażeń i bogatszych o nowe doświadczenia. Do zobaczenia znów przygodo. :)

Oligofrenopedagog - Anna Basiura
Oligofrenopedagog - Agnieszka Jodłowiec

 

barborka2018 01

 

barborka2018 02

 

barborka2018 03

 

 

 
Polecane adresy:
www.bonimed.pl
Firma, która powołała w 1998r. Fundację Pomocy Dzieciom w Żywcu.
www.pity.pl
16 edycja programu PITy.... Rozlicz z nami podatek i przekaż 1% na dobry cel.
www.pozytek.gov.pl
Jednostka odpowiedzialna za wdrożenia i promocje rozwiązań przyjętych w ustawie o działalności pożytku publicznego.
www.ngo.pl
Portal dla organizacji oraz osób zainteresowanych życiem społecznym. Wiadomości, ogłoszenia, praca, wolontariat, fundusze.