Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu - Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 15 maja 2018 06:25

dzien godnosci 0015 maja jest bardzo wyjątkowym dniem w kalendarzu. Przypada wtedy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Został on ustanowiony w Polsce w 1999 roku. Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z tym rodzajem niepełnosprawności,

pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery - edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia. Niepełnosprawność intelektualna, podobnie jak fizyczna, kolor skóry, płeć lub poglądy polityczne nie mogą być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka. Ten dzień jest doskonałą okazją do integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych.
Właśnie w ubiegły czwartek 10 maja uczniowie naszego Centrum, wraz z opiekunami, mieli okazję uczestniczyć po raz pierwszy w obchodach tego wyjątkowego dnia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji, zajęć warsztatowych, koncert oraz poczęstunek. Zaproszono wiele placówek z bliższych i dalszych okolic Cieszyna, aby wspólnie świętować to wydarzenie, mające na celu propagowanie postawy otwartości, akceptacji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nasza grupa miała okazję m.in. uczestniczyć w weselu na królewskim dworze, pleść sieć pajęczą a także spotkać się z przedstawicielami służb mundurowych: policjantami, żołnierzami i leśnikami. Na koniec wysłuchaliśmy pięknego koncertu muzyki filmowej w wykonaniu cieszyńskiej orkiestry dętej. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mieli możliwość znowu uczestniczyć w tym ciekawym wydarzeniu.

dzien godnosci 001

 

dzien godnosci 002

 

dzien godnosci 003

 

dzien godnosci 004

 

dzien godnosci 005

 

dzien godnosci 006 

 

Poprawiony: czwartek, 17 maja 2018 06:31
 
Polecane adresy:
www.bonimed.pl
Firma, która powołała w 1998r. Fundację Pomocy Dzieciom w Żywcu.
www.pity.pl
16 edycja programu PITy.... Rozlicz z nami podatek i przekaż 1% na dobry cel.
www.pozytek.gov.pl
Jednostka odpowiedzialna za wdrożenia i promocje rozwiązań przyjętych w ustawie o działalności pożytku publicznego.
www.ngo.pl
Portal dla organizacji oraz osób zainteresowanych życiem społecznym. Wiadomości, ogłoszenia, praca, wolontariat, fundusze.