Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu - WYCIECZKA JESIEŃ W PIENINACH 27-28.09.2014r.

WYCIECZKA JESIEŃ W PIENINACH 27-28.09.2014r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Piotr Kufel   
piątek, 17 października 2014 07:31

phoca thumb l jesien w pieninach 030W dniach 27- 28 września 2014r. Fundacja Pomocy Dzieciom zorganizowała wycieczkę w Pieniny dla swoich podopiecznych, ich rodziców i rodzeństwa oraz niepełnosprawnych osób współpracujących z Fundacją.


W latach ubiegłych odbyły się wycieczki na Rysiankę, Pilsko, nad Morskie Oko, nasi podopieczni zwiedzali Częstochowę, Zakopane, Kazimierz Dolny i Sandomierz.
Wyjazd w Pieniny to kolejna wycieczka, która pokazała naszym wychowankom piękne zakątki Polski. Ponadto umożliwiła ich rodzinom wspólne spędzenie czasu, zintegrowanie się.
W tym roku celem wycieczki były Pieniny, a dokładnie okolice Trzech Koron. U stóp tego masywu znajduje się schronisko, do którego wyruszyliśmy rankiem 27 września.
Po zakwaterowaniu i obiedzie rozpoczęliśmy zwiedzanie okolicy. Mimo niepewnej pogody udało nam się odwiedzić Niedzicę, pospacerować po zaporze. Chętni popłynęli statkiem po Zalewie Czorsztyńskim oraz zwiedzili okazały zamek w Niedzicy, który należy do najpiękniejszych zamków w Polsce. Z jego tarasów widokowych można było podziwiać wspaniały widok na okolicę: Pieniny czorsztyńskie, Pieniny spiskie, zaporę i zamek czorsztyński. Tego dnia udaliśmy się także do Szczawnicy- słynnej miejscowości uzdrowiskowej. Usytuowanie uzdrowiska w dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim, tworzy znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Na terenie Uzdrowiska znajdują się źródła dwunastu kwaśnych wód - szczaw, o walorach których pierwsze wzmianki pochodzą aż z XVI wieku. Po dziś dzień z ich leczniczych właściwości korzystają zarówno mieszkańcy jak i kuracjusze z niemalże całego świata. Również nasi wycieczkowicze mieli okazję spróbować leczniczych wód w szczawnickiej Pijalni Wód Mineralnych.
Tego dnia po kolacji w schronisku rozpoczęły się zabawy plastyczne przygotowane przez pracowników naszego Centrum oraz ognisko, będące podsumowaniem pierwszego dnia wycieczki.
Drugi dzień wycieczki (po śniadaniu i wykwaterowaniu) rozpoczęliśmy od wspólnej Mszy Świętej w pobliskim kościele w Sromowcach Niżnych. Następnie nasza wycieczka podzieliła się na trzy grupy. Korzystając z pięknej pogody pierwsza grupa wybrała się na pieszą wyprawę na Trzy Korony, druga udała się do Sromowców- Kątów, gdzie znajduje się przystań flisacka i rozpoczyna spływ Dunajcem, a trzecia grupa postanowiła spędzić dzień korzystając z licznych atrakcji Szczawnicy. Na wspólnym obiedzie w schronisku pod Trzema Koronami mieliśmy okazję podzielić się wrażeniami. Dzięki temu, że pogoda sprzyjała wyprawie górskiej, ci którzy płynęli tratwami w pełni mogli nacieszyć się urokliwymi widokami przełomu Dunajca. Spacery po Szczawnicy, przejażdżki bryczką i wyprawa rowerowa dostarczyły uczestnikom wiele miłych wrażeń
Wróciliśmy z wycieczki w znakomitych humorach, pełni pozytywnych emocji oraz pomysłów na kolejne wyprawy. Udział w wycieczce przyczynił się niewątpliwie do poprawy kondycji fizycznej i zdrowotnej naszych podopiecznych, dał im możliwość poznania różnych form aktywnego wypoczynku i zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Dzieci poznały nowe miejsca, historię, kulturę i różnorodny krajobraz przyrodniczy naszego kraju. Wycieczka służyła również integracji społecznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Dla rodziców naszych podopiecznych był to również czas, w którym mogli podzielić się doświadczeniami, poznać bliżej osoby, które również na co dzień borykają się z problemami związanymi z wychowywaniem dziecka z niepełnosprawnością.
Taka wyprawa to często jedyna możliwość korzystania z imprez turystycznych dostosowanych do możliwości motorycznych ich dzieci, dlatego też już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu, na który zapraszają

Anna Szczepaniak

Łukasz Szymiczek

Piotr Kufel

 

Poprawiony: piątek, 17 października 2014 08:20
 
Polecane adresy:
www.bonimed.pl
Firma, która powołała w 1998r. Fundację Pomocy Dzieciom w Żywcu.
www.pity.pl
16 edycja programu PITy.... Rozlicz z nami podatek i przekaż 1% na dobry cel.
www.pozytek.gov.pl
Jednostka odpowiedzialna za wdrożenia i promocje rozwiązań przyjętych w ustawie o działalności pożytku publicznego.
www.ngo.pl
Portal dla organizacji oraz osób zainteresowanych życiem społecznym. Wiadomości, ogłoszenia, praca, wolontariat, fundusze.