Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu - W MIEŚCIE KRÓLÓW I SMOKA WAWELSKIEGO

W MIEŚCIE KRÓLÓW I SMOKA WAWELSKIEGO PDF Drukuj Email
Wpisany przez S. Marzena Maj   
środa, 25 czerwca 2014 00:00

phoca thumb l credd wycieczka krakow 1W środę, 25 czerwca 2014r. podopieczni Centrum Rehabitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci wraz ze swymi opiekunami (pracownikami CREdD i rodzicami) wybrali się autokarem na wycieczkę do Krakowa - dawnej siedzibie królów i drugiej stolicy Polski. Miasto to położone nad rzeką Wisłą jest znane nie tylko z malowniczego dziedzictwa kulturowego ale też osnute jest legendą o siejącym grozę smoku wawelskim ...


Wycieczka miała charakter edukacyjno-rekreacyjno-kulturalny. I tak pierwsze kroki w Krakowie skierowaliśmy do ogrodu zoologicznego, gdzie spacerując po wyznaczonych ścieżkach podziwialiśmy mieszkańców ZOO m.in. żyrafy, słonie, lwy, tygrysy, wielbłądy, małpy, szympansy, węże, jeżozwierze, wilki i różnorodne gatunki innych zwierząt i ptaków. Wielu z naszych podopiecznych w ZOO była po raz pierwszy i z tym większą ciekawością i emocjami podchodzili do klatek i już nie na obrazkach ale "na żywo" podziwiali wszystkie napotkane zwierzęta. Dzieci miały okazję poznać naturalne rozmiary zwierząt i zachować rzeczywiste o nich wyobrażenie.

Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w podziemnym muzeum na Krakowskim Rynku. Spacerując pod płytą Rynku zwiedzaliśmy unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny, który dał nam możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa. Zobaczyliśmy zgromadzone zabytki, takie jak monety z XIV w., ozdoby i ceramiczne naczynia. Ciekawostką były też zachowane fragmenty brukowanych ciągów komunikacyjnych, które dały wyobrażenie o średniowiecznej technologii budowania dróg. Liczne zabytki przybliżyły nam życie codzienne w Krakowie sprzed kilku wieków. Na wystawie można zobaczyć m.in. średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, używane ponad 600 lat temu przybory higieniczne, gliniane figurki, ozdoby, kostki do gry, a także groty tatarskich strzał czy pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony. Odwiedzając wystawę można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W trakcie zwiedzania towarzyszyły nam bowiem m.in. odgłosy gwaru transakcji handlowych. Wystawę wzbogacają ponadto ciekawe makiety oraz multimedia w postaci ekranów dotykowych, hologramów, projekcji i filmów dokumentalnych wyświetlanych w specjalnie do tego celu zaaranżowanych pomieszczeniach piwnic pod Sukiennicami. Dodatkową atrakcją dla naszych podopiecznych był mechaniczny teatrzyk Legenda o dawnym Krakowie, dzięki któremu dowiedzieliśmy się o dziejach dzielnego króla Kraka, który pokonał groźnego smoka wawelskiego. To właśnie na cześć odważnego króla miasto Kraków wzięło swoją nazwę.

Część naszej grupy zwiedziła również Zamek na Wawelu, Sukiennice, Krakowski Rynek i kościół Mariacki. Spacer po Krakowie zakończyliśmy wizytą u ziejącego ogniem smoka wawelskiego.

Cieszymy się ze wspólnie spędzonego czasu w Krakowie, z miejsc, które odwiedziliśmy. Dzieci dzielnie się spisały podejmując niemały wysiłek długich spacerów po ZOO i do miejsc zabytkowych. Była to piękna okazja do wzajemnej integracji dzieci oraz bliższego zapoznania się rodziców, którzy podczas rozmów wymieniali się doświadczeniami i troskami. Dla nas, pracowników CREdD wspólna wycieczka dała też możliwość bliższego poznania rodziców oraz dzieci i ich funkcjonowania poza terenem Ośrodka.

S.Marzena Maj

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 07 lipca 2014 12:32
 
Polecane adresy:
www.bonimed.pl
Firma, która powołała w 1998r. Fundację Pomocy Dzieciom w Żywcu.
www.pity.pl
16 edycja programu PITy.... Rozlicz z nami podatek i przekaż 1% na dobry cel.
www.pozytek.gov.pl
Jednostka odpowiedzialna za wdrożenia i promocje rozwiązań przyjętych w ustawie o działalności pożytku publicznego.
www.ngo.pl
Portal dla organizacji oraz osób zainteresowanych życiem społecznym. Wiadomości, ogłoszenia, praca, wolontariat, fundusze.